Gratis adgang alle dage!

Det fulde program

Fredag d.21. April
Tidspunkt Store Sal Fægtekælderen Ekstra
14:00
14:30
15:00
15:30
16:15 Kristian Nagel Delica
16:45 Tematikker og tendenser i Wacquants forfatterskab
- en introduktion med blik for danske perspektiver
Baren er åben fra kl. 16.00 - 00.00
17:00 Loïc Wacquant
17:30 - Deep inside the ghetto:
18:00 Xenophobic fantasy meets urban reality
18:30
19:00 Rundvisning fra kl. 19-20
19:30
20:00 DJ Worldy fra kl. 21 og frem
Lørdag d.22/04
Tidspunkt Store Sal Hovedbiblioteket Bibliotek Fægtekælderen Ekstra
10:30
11:00 Anders Søgaard Khaterah Parwani Cecilie Banke
11:30 - Udvikling af kunstig intelligens Feminismens 4. bølge- en kamp om repræsentation -Syv år for Tyrkiet Baren er åben fra kl. 11.00 - 00.00
12:00 Ole Winther Axel Pedersen-Nielsen og Elias Magnild
12:30 -Affektive eksklusioner
13:00 Søren Brie
AI-Robotologi forbigår centrale elementer ved menneskelige bevidsthed og dømmeevne
Réne Georg Johansen
- Antropocæn
filmvisning
14:00 Thomas Ploug
Nazila Kivi
Kommer feminisme i bølger?
14:30 -Kunstig Intelligens
-Potentialer og problemer
set fra en etikers synsvinkel
- Om krop, magt og identitet
15:00 Nina Lykke
15:30 -Kønsforskning og feministisk teori
16:00 Troels Petersen
16:30 Morten Bülow
-Mere krop
-Fra Big Bang
til det Moderne Menneske
- naturvidenskabens
skabelseshistorie
17:00
17:30 Pop-up: Søren Scott - Closing the
carbon cycle
18:00 Rundvisning fra kl. 17.30-18.30
18:30 PANELDEBAT -Fremtidens Feminisme
19:00 Emma Holten, Uzma Ahmed, Laura Mølgaard Tams
19:30 og Louise M. Kjølsen. Moderator: Ulrik Frost
20:00 DJ Worldy fra kl. 21 og frem
20:30
Søndag d.23/04
Tidspunkt Store Sal Bibliotek Fægtekælderen Ekstra
10:30
11:00 Elena & Peter
11:30 Europa fra ungdommens perspektiv Baren er åben fra 11.00 - 21.00
12:00 Oplæg v/ Margrethe Vestager
12:30 -Europas fremtid
13:00 Andreas Pinstrup Jørgensen
13:30 Mikroseminarer og debat om Fremtidens Europa (in english) - Del og Hersk; Derfor er medarbejdereje den rigtige vej til en stabil, produktiv og mere lige økonomi.
14:00 Bjørn Høyland: "MEPs Career Ambitions and Legislative Participation: The Moderating Effect of Electoral Institutions." Camilla Kring
14:30 Susanne K. Schmidt: "Integration through law and the perils of over-constitutionalization". - Jeg er B-menneske; Kampskrift for et samfund, der understøtter alle døgnrytmer.
15:00 Dorte Sindbjerg Martinsen: "EU Immigration and the Welfare State. An Unsustainable Combination" Lasse Handberg
15:30 Uffe Østergaard: "Why are the Europeans not interested in a united Europe?".
Moderator: Stuart Ward
-Fremtiden Teater
16:00 Camilla Sløk -Ansvar og Skyld i Dagens Samfund Pop-up: Grith Martinsen - Verden ifølge vand
16:30 Mikroseminarer og debat om Den Antropocæne Tidsalder Rundvisning fra kl. 16-17
17:00 Katherine Richardson: ”Kræver Antropocænen, at vi bevidst forvalter det globale miljø?”.
Mickey Gjerris: “Mennesket som natur - etiske aspekter af klimaforandringerne”.
Inge Røpke: ”Bæredygtig omstilling handler også om fordeling”.
Stephan Gaarsmand Jacobsen: ”Hvad er omstillingen værd?”.
Pop-up: Rasmus Jaksland
- Hvad er en Higgs
eller hvad skal videnskaben med filosofien
17:30 Moderator: Gregers Andersen.
18:00
18:30
19:00 Højskolesang
- Rasmus Skov Borring
19:30
20:00